Kadın Moda

Türk Kahvesi ve Güzellik Maskeleri

Türk Kahvesi ve Güzellik Maskeleri

Bizim için kırk yıllık hatırı olan, içmeye doyamadığımız, içtikten sonra falsız kalamadığımız, sohbetin yanında eksik etmediğimiz kıymetlimiz. Elbette çoktan tahmin ettiniz, malumun ilanı, konumuz Türk Kahvesi. Ancak mis kokusu, güzel tadından ziyade güzelliğimize katkısından bahsedeceğiz. Türk Kahvesinin cildimize faydasını daha önce duymuşsunuzdur muhtemelen. Kahveyi içtikten sonra telvesini alıp yüzüne sürdüğünüz ya da bunu yapmanızı önerenler de olmuştur. Peki, neyi neden yapıyoruz, bu konu hakkında bir fikriniz var mı? Burada bu sorulara açıklık getirirken pratik kahve maskelerinden de bahsedeceğiz. Konumuz kahve olunca doğal olarak içindeki kafein bu konunun önemli bir kısmını kapsıyor. Kafein içeren göz kremleri, jeller vb. ürünler her geçen gün artıyor. Çünkü kafein doğal yangı önleyici (antienflamatuvar) bir maddedir. Yani doğal iltihap azaltıcıdır. Kafeinin kan damarlarını büzme özelliği cildi yatıştırmaya ve kızarıklıkları almaya yardımcı olur. Fakat etkisi geçicidir. Bu yüzden cilt bakımında düzenli kullanırsanız olumlu etkisini hissedebilirsiniz. Kafein aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden sönük ve zedelenmiş cilt görünümünü iyileştirebilir.

Kafeinin selülit tedavisinde kullanımını da oldukça yaygındır. İdrar söktürücü özelliğinin şöyle bir pozitif yanı vardır. Derideki yağ dokusundaki sıvının giderilmesini sağlar. Bunun sonucunda selülit görünümü azalır. Ne yazık ki bunun için de geçici olduğunuz bilmenizde fayda var. Kafeinin vücudumuza etkilerinden bahsettiğimize göre günlük hayatımızdaki pratik güzellik uygulamalarından bahsedebiliriz. İlk önerim sabahları uygulayabileceğiniz kahve buzu olacak. Çok pratik ve etkili bir uygulama. Pişirdiğiniz türk kahvesini bir buz kalıbına döküp dondurun. Kahve buzunu cildinize masaj yaparak uygulayın.

Tüm cildinize uygulayabilirsiniz, yani gözlerinize ve göz çevresine de uygulamaktan çekinmeyiniz. Kahve buzu cildin canlanmasını ve ferahlamasını sağlıyor. Her sabah uyguladığınızda etkisini daha iyi göreceksiniz. Diğer pratik uygulama olarak herkesin bildiği ve söylediği kahve telvesiyle peelingi hala denemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir. Etkisini hemen hissedeceğiniz bu uygulamayı cildinizi nemsiz ve cansız hissediyorsanız hemen deneyin! Son olarak siyah noktalarınız için basit bir maske tarifi önermekte fayda görüyorum. 1 tatlı kaşığı türk kahvesi ile 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı göz çevreniz boşta kalacak şekilde, masaj yaparak cildinize uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekleyin. Maske 10 dakika sonra kurumuş olacaktır. Soğuk su ile maskeyi temizleyebilirsiniz. En önemli püf noktalarından biri de cildinizde yara, kabuk veya sivilce olsa bile bu peelingi uygulayabiliyor olmanız. Bunun nedeni türk kahvesinin cilde zarar vermeyecek kadar ince olması. Elbette zeytinyağının da etkisiyle cildinizde küçücük bir çizik bile oluşmaz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.