Kadın Moda

Karbonatı Hayatından Eksik Etme

16.08.2017
1.048
Karbonatı Hayatından Eksik Etme

İnternette, televizyonda, radyoda ve aklımıza gelen gelmeyen birçok yerde karbonat hakkında bir şeyler duymuşuzdur muhakkak. Hatta eş, dost, akrabadan da duyduğunuza eminim. Duyduklarımız kadar duymadıklarımızdan da bahsetmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yani karbonat nedir ve neden vücudumuza bu kadar pozitif etkisi vardır. Bunları bilirsek eğer karbonatı daha doğru şekilde hayatımıza dâhil edebiliriz.
Halk arasında karbonat olarak bilinen kurtarıcımızın gerçek adı Sodyum Bikarbonattır ve kimyasal formülü NaHCO3’dır. Esasında karbonat vücudumuzda birçok şey için bizimle savaş verir. Mesela yemek yediğimiz an tükürük bezlerimiz karbonat salgılarlar. Yediğimizi alkali yapmak için uğraşırlar. Midemizde, bağırsağımızda da aynı savaş söz konusudur. Yediklerimizi karbonatla alkali yapmaya çalışırlar. Bu konuda çok daha ayrıntıya girip karaciğer ve böbreklere kadar gidebiliriz fakat fazla akıl karıştırmamak gerekiyor galiba. Genel mantığın ve yararlarının anlaşılması yeterli olacaktır.

Karbonatın Kullanım Alanları
• 1 litre suyunuza 1 çay kaşığı karbonat atarak suyunuzu alkali hale getirebilirsiniz. Bir bardak suya 1 çay kaşığı olarak da kullanımı mevcuttur. Bunu böyle tüketmek yerine 1 litre su içinde ve suyun tadını bozmadan tüketmeyi ben daha makul buluyorum. Karar size kalmış.
• Cildiniz için de karbonatı kullanabilirsiniz. Esasen peeling için kullanılan malzemelerde genelde karbonat bulunmaktadır. İçeriğine bakarsanız bunu görebilirsiniz. Karbonat peelingi evinizde uygulaması çok basittir. Bir miktar karbonata hafif macunumsu oluncaya kadar su ekleyiniz. Cildinize masaj yaparak uygulayınız ve daha sonra durulayınız. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Farkı ay sonunda çok daha net göreceksiniz. Aynı şekilde macun haline getirdiğiniz karbonatı az miktarda ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ellerinizdeki yumuşaklığa, tırnaklarınızdaki parlaklığa şaşıracaksınız. Ayaklarınızda da aynı etkiyi göreceksiniz. Hatta ayaklarınıza biraz fazla sürüp bekletirseniz mantar oluşumunu da engelleyecektir.

• Özellikle sivilce sıkıntısı yaşayan bayanlara bunun için önerebileceğim bir karışım var. Karbonatın üzerine birkaç damla limon ekleyin. Oluşan karışımı sivilcelerinizin üzerine bölgesel olarak sürün. Bu uygulamayı evde hatta gece yatarken yapmanız gerekmektedir. Aksi halde gündüz güneşle temas ederse cildinizde leke oluşabilir. Uygulamaya birkaç gün devam etmeniz gerekebilir. Bende 3 gün içinde tamamen etki göstermişti.
• Yaz aylarında ne yazık ki güneşin yanığına maruz kalan çok fazla kişi gördüğünüze eminim. Bunun için yanınızda küçük bir krem kutusunda karbonat taşıyabilirsiniz. Karbonatı güneş yanığına uyguladığınızda kaşıntıyı hızla alır, yanma hissini kaldırır ve cildinizi rahatlatır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.