Çocuk Felci Nedir, Çocuk Felcinin Sebepleri Nedenleri Belirtileri Tedavisi(poliomyelit)

  • 08 Aralık 2022
  • Çocuk Felci Nedir, Çocuk Felcinin Sebepleri Nedenleri Belirtileri Tedavisi(poliomyelit) için yorumlar kapalı
  • 1.057 kez görüntülendi.
Çocuk Felci Nedir, Çocuk Felcinin Sebepleri Nedenleri Belirtileri Tedavisi(poliomyelit)

Çocuk felci virüsünden dolayı meydana gelen bulaşıcı, mikrobik ve salgın bir hastalıktır. Günümüzde 3 tip çocuk felci virüsü biliniyor. Bunlardan 1. tip daha çok rastlanan ve en tehlikeli olanıdır. Hastalık omuriliğin ön kısmının virüs tarafından tahribi sonucu felç olarak kendini gösterir.
Hastalığın Virüsü: Çocuk felci virüsleri küçük olmaları ve dış ortama karşı olan büyük dirençleriyle belirlenirler. Virüs ancak insanda yaşar: hastalığa tutulmuş veya sadece hastalık taşıyıcısı olanlar bu virüsü vücuttan dışarı iki yolla atarlar. Burun-boğaz yoluyla; – Dışkıyla.
Hastalığın Bulaşması İki yolla olur:
– Doğru yoldan, burun boğaz veya bağırsak enfeksiyonu geçirerek virüs alınabilecek hastalarla temas etmek.
– Dolaylı yoldan, kirli suyla mikroplanan yiyecek ve sineklerin (dışkıların üzerine konduktan sonra yiyecekleri de
mikroplandırırlar) aracılığıyla.


Hastalığın Epidemiolojisi: Geçmişte çocuk felci, özellikle çocukları etkilerdi. Günümüzde buluğ çağında hatta yetişkin gençlerin bile bu hastalığa yakalandığı kaydedilebiliyor. Bu hastalık yaz ve sonbaharda gelen küçük salgınlar halinde yayılır; nihayet, aşının tatbikinden beri görülür bir şekilde seyrekleşmiştir. Ateş ve şiddetli kas ağrılarına neden olur.

Hastalığın Evrimi: Hastalığın başında aniden meydana gelen felçler yavaş yavaş geriler. Bu gerileme olaylara göre değişiklik gösterir. Genellikle hastalığın başlangıçından 2-3 hafta sonra başlar ve 1 veya 2 yıl sürer. İlk altı ayda hızlıdır, sonradan yavaşlar. Fakat her zaman az veya çok sakat bırakır. Bazıları bir uzvunu veya uzvunun bir bölümünü kaybederler. Bu insanlar sosyal mesleki hayat sürerek geçirirken, kimileri de tamamiyle veya kısmî olarak felçli kalırlar.


Çocuk Felci Hastalığın Tedavisi: Çocuk felcinin tedavisi sırf hastalığın belirtileri üzerindedir.
Felçli durumlarda Tedavi Şu Şekilde Yapılır: Hastayı yanındakilerden ayırmak; Onu kesin olarak yatakta dinlenmeye bırakmak;
• Çıkabilecek nefes alma zorluklarını önlemek için onu dikkatle gözlemek (hastalığı en önemli riski);
. Sonradan meydana gelebilecek kas eğriliklere engel olmak için düzgün bir pozisyona yerleştirmek;
. Eğer omur kaslarında felç varsa, ona oturuş pozisyonunu yasaklamak. Acı ve ağrılar klasik ağrı dindirici ilaçlarla yatıştırılır. Fizik tedaviye erken başlamak ve yetenekli masajcılardan yararlanmak gerekir. Aşı sayesinde çocuk felci belirgin bir gerileme göstermiştir.