Hemofili Hastalığı Nedir, Hemofili Hastalığının Belirtileri Sebepleri Tedavisi

  • 01 Aralık 2022
  • Hemofili Hastalığı Nedir, Hemofili Hastalığının Belirtileri Sebepleri Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.286 kez görüntülendi.
Hemofili Hastalığı Nedir, Hemofili Hastalığının Belirtileri Sebepleri Tedavisi

Hemofili, Genel Bilgiler: • Hemofili kendine özgü, değişik ve az rastlanan bir hastalıktır. Diğer pıhtılaşma bozukluğu hastalıklarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu hastalığın başlıca özelliği genlerin sadece kadınlar tarafından taşınması ve hastalığa sadece erkeklerin yakalanmasıdır.
• Böylece hemofili geni taşıyan bir annenin kızları da bu hastalığı erkek çocuklarına geçirirler ve kız çocuklarına da aynı genleri iletirler.
• Buna rağmen babaları hemofili olan erkek çocukları bu hastalığa yakalanmayabilir.
Bununla birlikte şunu da belirtelim ki, bulunmuş hemofili olaylarının % 50’sinde kalıtsal özellik vardır.
Hemofilinin Nedenleri: Kan pıhtılaşması, bir düzineden fazla kan faktörünün katılmasını gerektiren oldukça karışık bir mekanizmanın sayesinde oluşur. Hemofili, ya bu faktörlerden ikisinin tamamen organizmada eksik olmasıyla, ya da bunların çok az oranda bulunmasından oluşur.


Hemofili Hastalığının Tanımı: • Hemofili, en küçük bir bıçak kesiğinden, bir yaradan veya sonra kendiliğinden dinmeyen ve uzun sürmesi dolayısıyla çocuğun hayatını tehlikeye koyan bir kanamadır. Bu hastalık, sünnet sırasında meydana gelen kanamadan dolayı, eskiden beri bilinir. özellikle ufak Hemofili de çapta yaralanma veya vurulmalar (örneğin, yürümeyi öğrenmeye başlayan çocukların zararsız düşüşleri) ciddi problemler yaratır, eklem içinde geniş çapta kanamalara neden olur. Kanamaları etkili bir biçimde durduran bir tedavinin devreye girmesine kadar, uzuv kazaları hastalığın en büyük problemini oluşturuyordu.

Hemofili Hastalığının Tedavisi: Kanamayı kontrol altına alan tedavi, hastaya bütün kan merkezlerinde bulunan, taze plâzma, taze kan veya hastada eksik olan pıhtılaşma faktörlerinin enjekte edilmesinden başka birşey değildir. Bununla birlikte, bu tip enjekte etme işlemlerinin, karmaşık biyolojik nedenlere dayanarak, isteğe göre sık sık tekrarı olası değildir.

Alınacak Önlemler: Her hemofilli aile gibi her hemofilli çocuğun, ufak bir yaranın (burun ya da kaslarda eklem kanaması, görülen kan toplanmaları) ciddi sonuçlar doğuracağı anlatılmalı ve gereken önlemleri almasını öğretecek bir eğitimden geçirilmelidir.
• Diğer yandan, kol veya bacak eklemlerinde kan toplanmasına bağlı olabilecek ciddi arazlar ortopedik önlemlerle tedavi edilebilir. Çocuğunuzun düşmesini önleyerek iç kanamalarının neden olduğu küçük hemofilleri (kanama dinmezliğini engellemeniz gerekir)