Kadın Moda

Keçiboynuzu Nedir, Yararları Nelerdir?

17.08.2017
1.851
Keçiboynuzu Nedir, Yararları Nelerdir?

Keçiboynuzu için son yılların en gözde meyvesi diyebiliriz. Birkaç yılda birden hayatımızın içine fazlasıyla dâhil oldu. Şöyle bir gözlemliyorum da bilmeyen ve kullanmayan neredeyse kalmadı çevremde. Kimi ununu, kimi özünü, kimi direkt meyvesini kullanıyor. Çoğu kişi faydalarını biliyor ve memnuniyetle bahsediyor. Ben de ununu kullanıyorum ve çok memnunum.
Yeni bir ürünü kullanmadan önce muhakkak içeriğini ve etkilerini incelerim. Bununla birlikte ürün hakkında yazılmış bilimsel makaleler varsa onlara da göz gezdiririm. Tüm bunlar dâhilinde keçiboynuzu meyvesi hakkında şunu söyleyebilirim, sandığınızdan çok daha sağlıklı ve muhakkak kullanmalıyız.
Keçiboynuzu aslında baklagiller ailesindendir ve Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki türüdür. Baklaları yani meyveleri yenir. İlk başlarda yeşil ağaç şeklindedir daha sonra olgunlaştığında kahverengileşmektedir.

Keçiboynuzu Meyvesinin Bileşimi
Bileşenler Miktarı (%)
Sükroz 46.35
Toplam diyet posası 32.22
İndirgen şekerler 2.14
Protein 8.11
Pektin 0.80
Yağ 0.77
Toplam çözünür polifenoller 0.82

Vitamin ve Mineraller Miktarı
Vit A (mg/kg) –
Vit E (mg/kg) 5.00
Vit B1 (mg/kg) 1.9
Vit B2 (mg/kg) 0.6
Vit B6 (mg/kg) 2.35
Nikotinik asit (mg/kg) 31.00
Vit C (mg/kg) 60.00
Folik asit (mg/kg) 0.18
Kalsiyum pentotanat (mg/kg) 10.50
Potasyum (mg/100g) 2650.00
Sodyum (mg/100g) 113.00
Kalsiyum (mg/100g) 75.90
Magnezyum (mg/100g) 90.40
Demir (mg/100g) 33.00

Keçiboynuzu meyvesinin öğütülerek keçiboynuzu unu haline getirilerek kullanımı artmıştır. Bu şekilde sütünüze bir tatlı kaşığı ilave ederek kullanabilirsiniz. Çok tatlı olmasını istiyorsanız 2 tatlı kaşığı da kullanabilirsiniz. Enerji verici etkisi de olduğu için sabahları tüketmeniz daha uygun olacaktır. Çocuklarınıza kakaolu süt yerine bu karışımı içerebilirsiniz. Hatta keçiboynuzu ununu keklerinize ve tatlılarınıza da ekleyebilirsiniz. Pastacılık sektöründe keçiboynuzu meyvesinin kızartılmış parçaları çok fazla kullanılmaktadır. Ben evde henüz denemedim. Arkadaşım hazırlayıp getirmişti, açıkçası çok beğendim.
Diğer bir kullanım alternatifi keçiboynuzu özü olarak düşünülebilir. Gerçi pekmezini tüketenler de var ama benim tercihim özden yana. Uzun süre kaynatılan pekmezlerde sağlığa zararlı bileşen oluşma ihtimali artıyor. Bu yüzden keçiboynuzu özünü, pekmezine tercih ediyorum. Keçiboynuzu özünü sabah kahvaltıdan sonra 1 yemek kaşığı alırsanız tokluk hissinizi perçinler. Kahvaltıdan önce kullanımında ise daha çok iştah arttırıyor. Ayrıca doğal tahinle de karıştırdığınızda çok daha lezzetli ve bir o kadar sağlıklı oluyor.
Son olarak keçiboynuzunun faydalarından bahsedelim:
• Enerji verir,
• Sindirim sistemine yardımcı olur,
• Kolesterole iyi gelir,
• Hasarlı hücreleri onarır,
• Alerjik hastalıklara karşı etkilidir,
• Astım ve bronşite karşı etkilidir,
• Öksürüğe ve gribe karşı faydalıdır,
• Cinsel istek gücünü arttırır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
• Şeker hastaları kullanmadan önce doktora danışmalıdır,
• Çok fazla tüketmemek gerekir, baş dönmesi ve mide bulantısı yapma riski vardır,
• Belli bir hastalığından dolayı kan inceltici ilaç kullanan kişiler kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.