Kadın Moda

İğne Oyasından Yapılmış Mevlüt Kenarı Modelleri

31.07.2015
21.350
İğne Oyasından Yapılmış Mevlüt Kenarı Modelleri

İğne oyası yapmak öyle kolay bir mesele değil öğrendikten sonra zamanla el alışıyor ama eli çabuk olmayan bayanların yanından bile geçmelerini tavsiye etmem. İğne oyası yapmak bana göre her bayanın yapacağı bir el becerisi de değil. Çok dikkat isteyen dolama tekniği ve sarma tekniği sık kullanılan model boncuk ve iki renkli ipliklerle tek, tek düğüm atarak model verdiriyor. İzlerken bile yorulduğum modeller var benim mesela. İğne oyasından hazırlanmış olan mevlüt örtüleri her bayanların çeyizinde ve hayatları boyunca her zaman elinin altında bulundurması gereken en önemli aksesuar örtü, örf ve yöresine göre ihtiyaç değil olmazsa olmazlar listesinde olan mevlüt örtüleri kültür ve yörelere çokta fazla değişiklik göstermez. Mevlüt okunurken başlarını kapatmak için göz nuru ile yapılmış özenli modeller ile kasideler ve kuranı kerim dinlerken başlarını kapatmak için hazırlatan veya satın alanlar özellikle beyaz renk olanları tercih ederler. Yaş olarak daha genç olan genç kızlar ve yeni evli olan bayanlara ise renkli kenar motifleri ve renkli tülbent kenarlarına yapılmış modeller tercih ederler. Mevlüt örtüleri dikdörtgen şal gibi olup ince pamuklu veya naylon karışımlı kumaştan yapılmış zarif duruşa sahip tülbentler sadece ve sadece mevlüt için kullanılıyor ziyaret ve türbelere giderken de bayanların başında gördüğüm oluyor zaman, zaman. Mevlüt örtüleri modelleri daha çok büyük güllü ve iri yapraklarla yapılmış modeller tercih ediliyor küçük modeller çok yapılması istenmese de nadiren küçük motiflerle hazırlanıyor. Uzun tek taraflı kenarlarına yapılan iğne oyaları beyaz dört kenarlı olanlar içinde hazırlanıyor.

İğne oyası hakkında küçük de olsa bilgiler verdikten sonra gelelim iğne oyasından hazırlanmış modellere modellerden tercih etiğiniz modelleri bilen yardım alarak öğrenebilirsiniz iğne oyası yapanlar bakarak bile model çıkartabiliyorlar zaten. Renkli iğne oyasından hazırlanmış mevlüt kenarı modelleri içinden en çok mavi renk tercih edilmiş küçük motifler ile yapılan iğne oyalarını daha çok genç kızlar ve yaşı küçük olan bayanların kullandığının da altını çizelim. Beyaz dört kenar mevlüt ve namaz tülbent kenarı iğne oyası modellerinin genelinde iri çiçek ve yaprak ve değişik modeller büyük emek harcayarak hazırlanmış. İğne oyası modelleri yaptırmak isteyenler verdiği para diğer tığ oyası ve kurdele tekniğine göre daha pahalı olduğunu da bilirler.

En ince modeller bile 15 tl başlıyor düşünün 25-30 tl kadar yükseliyor fiyat buda harcanan emeğe göre değeri modelin büyüklüğüne göre belirleniyor neyse ki bana hediye geldi ama çok severek kullanmak isteyenler için en çok tutulan modellerin arasında çiçek motifli olanları tercih edin. Tek düz olanlardan daha çok şık ve modern duruşları ve mavi renk tülbentlerin kenarına yaptırmanızı öneririm beyaz olanları anne ve anneannelere daha çok yakışacaktır. Çeyiz için yaptıracak olanlar beyaz, mavi, pembe, gül kurusu tülbentler içinden en az birer tane yaptırmalısınız çeyizde mutlaka olması gerekenler listesinde. Aman ne gerek var diyenlere sürekli kullanmayacakları için ömür boyu kalıyor ve ihtiyaç oldukça kullanıyorsunuz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.