Ellerde oluşan Yaraların Sebepleri ve Tedavisi

  • 04 Kasım 2022
  • Ellerde oluşan Yaraların Sebepleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 390 kez görüntülendi.
Ellerde oluşan Yaraların Sebepleri ve Tedavisi

Eldeki Yaralar:
Yabancı cisimler: Elde yaralanmalara neden olan cisimlerin başlıcaları iğne ve dikenlerdir. Bu nedenle, bu tip yaraların acısını genellikle kadınlar çeker. Sivri cisimlerle oynamayı seven çocuklar da sık sık bu yaralardan alır. Ziraatçıların ve işçilerin aldıkları çivi ve kıymık yaraları da bu kategoriye girer. Ayakkabı tabanından geçen çiviler ayak baş parmağını yaralayabilir. Veya yazlıkta çıplak ayakla dolaşanların ayaklarına diken batarak, yaralanmaya neden olabilir.
Değişik yaralar: Yabancı cisim yaradan tamamen çıkarıldıktan sonra, yapılacak şey çok basittir. Yaralı parmak üzerine pansuman yapın. Doktorunuzun önereceği bir antibiyotik alarak lokal iltihaplanmayı önlemeye çalışın. Daha önceden yaralanmalara karşı aşılanmamamışsa antitetanik bir aşı yaptırın. Yabancı cisim yaranın içinde ve dışa dönük bir durumdaysa cımbız vardımıyla dışarı doğru çekin, daha sonra iyice çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda yabancı cisim kemiğe yakın bir durumda olabilir ve çıkarılmasında güçlüklerle karşılaşılabilir.


Bu durumda doktoru beklemek gerekir. Yabancı cisim çıkarıldıktan sonra daha önceki yaralanmalarda uygulanan tedaviler yapılabilir (antibiyotik ve antitetanik aşı vb.) Yabancı cismin bir kısmı yaranın derinlerinde kalmış olabilir. Bu durumda cismi dışarıya çekmek için zorlamamalıdır, çünkü bu hem acı verir hem de cismin daha derinlere kaymasına neden olabilir. Yara bir pansumanla kapatılarak yaralı doktora götürülmelidir. Doktor yabancı cismin yerini (bazen) radyografiye baş vurarak belirlemeye çalışır. Yaranın olduğu yere lokal anestezi yaparak, yaranın ağız kısmını genişletir ve yabancı cismi çıkarır.


Bundan sonra tekrar bir radyografi alarak cismin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol edecektir. Bu yaralar genellikle çok küçük olurlar, az kanarlar ve bu yüzden lokal pansumanların gözle görülür yararları antibiyotikler vardır. Asıl tedaviyi yapar. Yaranın açık olması, mikrop kapacağı endişesini uyandırır. Oysa antibiyotikler ve antitetanik aşılar mikrop kapmayı engellemek için yeterlidir.
Özel lokalizasyon: Tırnağın içine girmiş olan yabancı cisim oldukça acı verir. Bu nedenle çıkarılmadan önce tırnağa lokal anestezi yapılmalıdır.