Kadın Moda

Kan Tahlilleri

25.10.2022
123
Kan Tahlilleri

Bilinmesi Gerekenler: Kanda lipid fazlalığı, bir metabolizma hastalığı olup, kanda yağların (kolesrol, trigliserid ve lipidler) artmasıyla Damar hastalıkları kendini gösterir. arasında, yüksek tansiyondan sonra ikinci sırayı alır, sık görülen tehlikeli bir hastalıktır. Atardamarlar üzerinde yapılan mikroskobik incelemelerde damar sertliği bulunan hastalarda % 20 oranında fazla kolesterol görülmüştür. Amerikada, Framingam incelemesi adı altında yapılan ve 16.000 kişiyi kapsayan yağ (lipit) kontrolünde kandaki lipit ile kalp ve damar hastalıkları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak kanda lipit fazlalığı beyin ve akciğer damarlarının tıkanmasına, enfarktüse neden olan yavaş ve çok tehlikeli bir hastalıktır.
Lipitler Ne Zaman Ölçülmelidir: – Gözün saydam tabakasında beyaz bir çember oluşursa Xanthilasma (üst göz kapağının iç açısında kolesterol tabakası) rastlanırsa.
– Xanthome (ksantom) dirsekte, parmaklarda ve deride keskin kenarlı, sarı renkli plakalar oluşursa
– Aynı pembemsi ve sarımsı plakalar kalçalarda, diz ve bacakların arka kısmında oluşursa
– Devamlı doğum kontrol hapı almak isteyen ve alan kadınlarda.
– Yüksek tansiyonlular
– Bütün şeker hastaları
– 40 yaşını aşmış erkekler
– Aile bireylerinin herhangi birinde hiperlipidemi bulunan kişiler
– Kalp hastaları, Bu kimseler kanda yağ kontrolü yaptırmalıdır.


Lipit (Yağ) Bilançosu:
Normal değerler:
Kolestrol (1,8 den 2,6 gr/lt)
– Lipit (toplam olarak 6-7;5 gr/lt)
– Trigliserid (0,8-1,5 gr/lt)
Yapılan yağ tahlilinde lipit ve kolestrol sayısı yüksek, trigliserid’: normal çıkan bir hasta yapacağı rejim sayesinde iyileşebilir.


Sonuç: Sinsi ve sessiz bir şekilde gelişen hiperlipidemi aslında korkunç bir hastalıktır. Insan vücudunda, çeşitli etkilere neden olur. Örneğin kalp hastalıkları yapar, kan dolaşımını etkileyerek, çeşitli dolaşım bozukluklarına neden olur. Bu hastalıkların önünü alabilmek için, yetişkinler ve özellikle yaşlı kimseler, sürekli olarak kan tahlilleri yaptırmalı ve kandaki lipit miktarını ölçtürmelidir. Kandaki yağ miktarının yükselmesi, çeşitli hastalıkların habercisidir. Zamanında alınan önlemler, bu hastalıkların önlenmesinde, büyük bir rol oynar. Özellikle enfarktüs geçiren hastalar bu konuda çok titiz davranmalı ve devamlı doktor kontrolü altında bulunarak, tahlil yaptırmalıdırlar. Enfarktüs geçiren kimselerin yapacakları en doğru hareketler, derhal yağ, alkol ve sigarayı kesmeleri ve fazla kilolarını vererek zayıflamalarıdır. Bu sağlık açısından üzerinde titizlikle durulması gereken bir sorundur. En sık rastlanan hiperlipidemi (%60) Kan bilançosu sonuçlarına göre:
-Toplam lipidler çok yüksek değildir.
– Trigliseridler normaldir.
-Kollesterol oranı yüksektir.
Hasta çok şişmansa sorun açıktır ve tedavi, yapılacak bir rejime bağlıdır. Fazla kilolardan arınmak ve hayvansal yağların tamamen bırakılması gerekir (süt, mayonez, şarküterik besin, peynirler, krema) çikolata).

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.