Kadın Moda

Elma Sirkesinin Hayatımızdaki Önemi

16.08.2017
865
Elma Sirkesinin Hayatımızdaki Önemi

Gıda sektöründe yer alan bir bayan olarak değinmem gereken şeylerden biri de ‘’Elma Sirkesinin Önemi’’ olmalı diye düşündüm. Birçok sirke varken üzüm, incir, vişne, armut vb., son zamanlarda da çeşitleri git gide artarken her gelen bayanın özellikle elma sirkesi talep etmesi beni araştırmaya itmiştir. Bazı araştırma ve denemelerimi paylaşmakta fayda görüyorum. İlk olarak vücudumuz için faydasından bahsetmek gerekiyor galiba. Genel olarak sirkeler ve limon yapısında asetik asit ihtiva eder. Elma sirkesi diğer sirkelerden farklı olarak yapısında malik asit bulundurmaktadır. Peki, bunun bize faydası nedir? Asetik asit vücudumuzda asit oluşturma eğilimine sahipken malik asit alkali yapıcıdır. Yani vücudun PH dengesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca son yapılan çalışmalarda bağırsaklarda probiyotik etki göstererek sindirime yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Daha önce doktorum bana ılık sirkeli ballı suyu önerdiğinde bu kadar faydalı olduğunu elbet de bilmiyordum. Uygulaması da çok basit olan bu karışımda bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ilave ederek sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Ben 1 hafta uygulayıp 1 hafta ara vererek kullandım. Arkadaşım da aynı şekilde kullandı. Annem ise düzenli olarak kullanmaya devam ediyor.

İlk birkaç gün midenizde hafif yanma olabilir. Benim doktorum devam etmemi, düzeleceğini söylemişti. Yine de herkesin vücut metabolizması farklı olduğu için doktorunuza danışabilirsiniz. Elma sirkesi hayatımızdaki yerine farklı bir açıdan daha bakmak isterim. Biz bayanlar için önemli diğer bir başlık temizliktir. Bunun için size çok güzel bir tarif önerebilirim. Yarım kilo elma sirkesini 5-6 tane portakalın kabuğuyla ağzı kapalı bir kavanozda 2 hafta bekletebilirsiniz. Bu şekilde sirkenizi demlemiş oluyorsunuz.

İsterseniz portakal yerine limon, turunç vb. kullanabilirsiniz. 2 hafta sonra portakal kabuklarını çıkartıp süzdükten sonra yarım kilo su üzerine eklediğinizde mükemmel, mis kokulu bir temizleyici elde etmiş oluyorsunuz. Bunu yer, cam, tuvalet temizliğinde kullanabilirsiniz. Evde hayvanınız varsa bir miktar suya karıştırıp onun bu karışımla tarayabilirsiniz. Pireler ve doğal temizliği için kullanıma uygundur. Son olarak elma sirkesinin hepimiz için önem arz eden cilt temizliğindeki yeri hakkında bilgi vermeden geçmek olmaz.1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı karbonat birkaç damla zeytinyağını karıştırıp temiz cildinize uygulayınız. 10 dakika sonra çıkartınız. Haftada bir uygulayınız. Cilt gözenekleriniz temizlenecek ve sivilcelerinize elveda diyeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.