Kadın Moda

Fikrinizi Duvarlarınızda Sergileyin

13.09.2019
711
Fikrinizi Duvarlarınızda Sergileyin

Biz kadınlar erkeklere oranla daha detaycı ve birden fazla şeyi aynı anda yaparak farkımızı ortaya koyan kişilikleriz. Bu nedenle düşüncelerimizi detaylarda saklarız. Mesela örnek verecek olursak, annelerimizin evlerinden yola çıkalım. Kimi anneler sürekli bir şeyleri yetiştirmek için duvarda illa bir saat bulundururdu. Nedeni sürekli bir şeylerin takibinde; süresi doldu mu ya da çocuğun okul çıkış saati geldi mi gibi sorunları nedeniyle illa ki duvar saati veya masa saati bulundururlardı. Bazı anneler ise komşularına veya yakın çevrelerine karşı gösterişte bulunmak üzere duvarlarına mutlaka bir tablo asarlardı. Bütün bunların sonucu olarak bu tablolu, saatli ve benzeri nesneleri içeren evler çocukların hafızasında yer etmiştir. Bugün genellikle tablo veya klasik saatleri görmeye alışık olduğumuz duvalarda yeni nesil kadınlar olarak bizlerin evlerindeki duvarları artık kendi benimsediğimiz anlayışlarımızla süslemekteyiz. Anlayışlarımızı şekillendiren genellikle bilmeden de olsa etkilendiğimiz sanat akımları olmuştur. Biz yeni nesil anadolu kadınları olarak üzerimizde en çok etki eden sanat akımları şunlardır: naturalizm, modernizm ve son zamanlarda nadirende olsa sürrealizm. Şimdi sizlerle bu akımların evlerimizdeki yansımalarını gösterebilmek adına seçmiş olduğum örnekleri paylaşmak istiyorum.

Yukarıdaki paylaşmış olduğum örnek fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere fikrimizi duvarlarımızda sergilemek için sabit bir kaynak ya da nesne kullanılmamaktadır. Doğal olarak, etkilendiğimiz sanat akımına bağlı olarak kaynaklar ve nesneler çeşitlilik göstermektedirler. Örneğin: naturalist anlayışa sahip bir kadının evinin duvarında artık hasırdan rafları, kuru dallardan dekorları görmeye alışmaya başladık. Modernist bir bayanın ise duvarlarında siyah veya gri metallerden yapılmış dekorları gördüğümüzde yadırgamıyoruz. Peki sürrealist bayanların tercihine gelecek olursak neyle karşılaşırız? Tabikide, fikirlerini daha kolay yansıtma adına bu konuda eserler vermiş ressamların eserleri ya da metallerden yapılmış asimetrik ve insanın, doğanın, nesnelerin figürlerinin karışımı olan dekorlar ile fikirlerimizi duvarlarımıza yansıtıyoruz. İlk bakışta geleneksel duvar süslemelerine alışkın olan insanlar tarafından yadırgansa da zamanla hayatımıza karışıyorlar.

Zamanla insanlar, merakları sayesinde eserin sanatçısının vermek istediği mesajı sizlere soracaklardır. Bulmaca çözmeye alışık olan bizler, bu eserleri dikkatli ve ciddi bir şekilde incelediğimizde verilen mesaja kolayca ulaşabiliriz. Sonuçta, biz kadınların herkesten önce herşeyi öğrenmemiz gerek. Bunun temel sebebi, çocukların ilk öğretmenlerinin ailelerinde annelerinin olmasıdır. Büyüklerinin her ne kadar bizler daha tecrübeliyiz deseler de, şunu da kabul etmek gerek onların tecrübe ettikleri bizim üzerimizdeydi. Kısaca vurgulamak istediğim şudur, insan bay veya bayan hiç farketmez temeldeki anlayışın üzerine kendi anlayışını geliştirir ve sonrasında fikirlerini döngüyü devam ettirircesine kendi çocuklarına yansıtır. Zaman ne kadar geçse de sanat akımları ve temeldeki anlayışın valsi değişmeyerek hayatımızdaki yerini koruyacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.