Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Belirtileri Sebepleri Tedavisi

  • 15 Kasım 2022
  • Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Belirtileri Sebepleri Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 272 kez görüntülendi.
Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Belirtileri Sebepleri Tedavisi

Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim boşluğu dışında gelişmesi demektir. Döllenen yumurta ya rahim tüplerinden birinde, ya da karın boşluğunda gelişir. Cinsel erişkinliğe varmış, cinsel ilişkide bulunan ve ağız yoluyla doğum kontrol hapı kullanmayan bütün kadınlar için tehlikeli olabilir. Dış gebelik günümüzde giderek sık görülen bir hastalıktır. Özellikle kısırlık tedavileri, çocuk düşürme ve genital enfeksiyonların ardından ortaya çıkar. (özel olarak tüberkülozlu kadınlarda). Spiral takmasına rağmen hamile kalmış olan kadınlarda da oldukça sık rastlanır.
Dış gebeliğin çeşitli şekilleri: Belirti göstermeden ortaya çıkan şekli acil olarak cerrahi müdahale gerektirir. Az rastlanan bir olaydır. Bıçak darbesi gibi ani ve şiddetli bir karın ağrısıyla başlar ve hastayı bayıltabilir. Şoka uğrayan hasta sararır, soğuk terler döker, hararet duyar, tansiyonu düşer, nabzı çok yükselir. Hasta, genellikle biri tarafından acilen hastaneye götürülecek ve jinekolojik muayene sonucunda teşhis konulacaktır (özellikle vaginaya el değmesiyle atacağı çığlıklardan). Bu şekil, karın boşluğunda yumurtanın bulunduğu rahim tüpünün, ani olarak yırtılmasıdır. Beklenmedik zamanda hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkabilir. Fakat bazen de alarm belirtilerini dikkate almayı unutan kadının başına gelir ki, her kadın bu belirtilerin neler olduğunu öğrenmelidir.

Belirtileri olan dış gebelikler: Burada iki durum sözkonusudur. Kadın hamile olduğunu bilir. Bu durumda koyu kahve renkte geciken küçük küçük kanamalar ve karın altı ağrıları ile birlikte gelen halsizlik, baş dönmesi idrar bozuklukları, kanlı mukoza artıklarının dışarı atılması görüldüğü zaman kadın derhal bir jinekologa götürülmelidir. Gerçekten, hamile bir kadında bu belirtiler daima bir dış gebeliği akla getirmelidir. Her an için karın boşluğunda yırtılma olasılığı, jinekolojik bir muayeneyi gerektirir. Muayenede bir şey çıkmazsa jinekolog yalnızca kesin bir dinlenme verecektir. Eğer dış gebelik görünmüyorsa, kadını acilen hastaneye kaldırılmasını isteyecektir. Yapılacak olan müdahale (tamamlayıcı tahlilden sonra) elverişli koşullarda gerçekleştirilmelidir.

Kadın hamile olduğunu bilmez: Bu durumda yalnızca adet düzensizlikleri (gecikme, miktarda ve sürede azalma. çok koyu görünüm) hamilelik olasılığı olan kadınlarda dış gebeliği akla getirmelidir Bu durumda ya hiç ağrı görülmez ya da geçici olarak görülür. Nasıl olsa, adet düzensizliklerinde hastanın reddetmemesi gereken jinekolojik muayene sonunda teşhis genellikle ortaya çıkacak ve kolioskopi denen tamamlayıcı bir jinekolojik muayene ile onaylanacaktır. Kolioskopi. genel anestezi altında ağrısız geçen ve rahimle, bütün çevresini net olarak gösteren kesin bir muayenedir. O halde özetle hamileler veya hamile olduklarını zannedenler adet durumlarında, daha öncesine göre herhangi bir anormallık görürlerse, vakit geçirmeden bir jinekologa başvurmalıdırlar. Basit bir muayene, durumun ileri boyutlara ulaşarak neden olacağı karın boşluğu yırtılmalarına ve bunun için gerekli acil cerrahi müdahaleye fırsat vermeyecektir.