Kadın Moda

Zeytinyağlı Sabun Kullanımı ve Faydaları

Zeytinyağlı Sabun Kullanımı ve Faydaları

Ah büyüklerimiz ah! Her şeyin en doğrusunu yemişler, içmişler, kullanmışlar. Gerçekten yaşamışlar hayatı. Sonra bizler asıl olanın doğasını, güzelliklerini bozarak çarpıtmışız, tüketim çılgınlığında boğulmuşuz. Daha sonra da ‘’Bunlar yanlış haydi özümüze dönelim, en doğrusu daha önceki yapılanlarmış.’’ demişiz. Bu gereksiz döngü ne yazık ki her konuda böyle olmuş ve hepimizi yormuş. Yani bir varmış, bir yokmuş; var olanı yok ederek yok olandan nemalanabilen tek cins insan ırkı olmuş. Bu masal da bu yüzden hiç tat vermemiş. Şimdi büyük olasılıkla ne anlattığımı anlaşılmamış olabilir. Çünkü çok dertli olduğum konular üzerine uzun ve gereksiz yorumlara daldım galiba. Özetleyecek olursak; Canım Anneannelerimiz en doğruları yaparmış meğer de biz anlamazmışız. Mesela hatırlıyorum çocukken Anneannem bana köyden gelen doğal zeytinyağlı sabunlar verirdi. Ben de güzel kokmuyor diye kullanmazdım. Sabun yerine bile koymazdım ki! Okullarda, evlerde onlar yoktu. O zaman benim içinde değeri yoktu. Şimdi ise hayatımda değerini anladığım güzelliklerden oldu. Yaklaşık bir yıldır zeytinyağlı sabun kullanıyorum. Ben zeytinyağlı sabunun bütün nimetlerinden yararlanıyorum.

Kısacası hem saçıma hem vücuduma hem de cildime kullanıyorum. Çevremde tanıdığım herkese muhakkak tavsiye ediyorum. Saçlarına kullanmaktan çekinen arkadaşlarım oldu başlarda. Çekinmeden kullanmalarını önerdim. Aslında ben de ilk başlarda kullanıp kullanmama konusunda emin olamamıştım. Hatta ilk yıkadığımda saçım çok sert ve mat gelmişti. Oysa iki üç yıkamadan sonra parlak ve canlı görünmeye başladı. Ben duymadım ama araştırırken okuduğum kadarıyla bazen saçını daha mat hisseden kullanıcılar olmuş.

Bunun çaresi de birkaç damla sirke. Koku yapar diye korkmayın, duş sonrası koku kalmıyor. Herkeste aynı etkiyi yapar mı bilmiyorum ama benim saç dökülmelerim de azaldı. Ayrıca kepek yapar diye de korkmayın. Kesinlikle kepek yapmıyor, tam tersi kepek oluşumunu bile engelliyor. Çevrenizde sedef veya egzama olan var mıdır bilemiyorum. Eğer varsa deterjan konularında çok hassas olduklarını biliyorsunuzdur. Benim üniversitede ev arkadaşım egzamaydı ve özel sabunları, kremleri vardı. Geçenlerde konuştuğumuzda doktorunun doğal zeytinyağlı sabun önerdiğini söyledi. Çok memnun kalmış. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa kullanmanızı öneririm ama her zamanki gibi öncelikle doktorunuza danışmak şartıyla. Ayrıca ellerinize ve cildinize kullanmak için illa ki herhangi bir cilt hastalığınız olmasına da gerek yok. Sabahları zeytinyağlı sabunla cildinizi yıkamaya başlayınca farkı çok iyi anlayacaksınız. Size son önerim şu olabilir. Etkilerini hissetmek için bir ay süre verin kendinize. Zira cildimiz doğal şeyleri algıladığında bazen bilmediğimiz tanımadığımız hisler ağır basabiliyor. Cildinizdeki bu hissin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu seçemeyebiliyorsunuz. Bu yüzden kendinize bu şansı tanıyın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.