Kadın Moda

Ustanın Ellerinden Cama Yansıyan

Ustanın Ellerinden Cama Yansıyan

Öyle insanlar var ki içlerindeki yaratıcı ruhu ve bitmek bilmeyen üretme arzusu ile sanatlarını icra ederler. Bugün bunlardan cam materyaline hayat katan, hatta öyle ki cama nefes olan ustaların eserlerinden bahsetmek istiyorum. Bu eserler kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedirler. Örneğin: yeri gelip çiçeklere kucak açan salonunuza veya bulunduğu diğer ortamalara üretildiği yerin havasını saçan bir vazo olur, yeri gelir güzelliğinizi tamamlayan mükemmel bir kolye olur boynunuzu sarıp sarmalar. Özellikle turistlerin uğrak noktaları haline gelmiş şehirlerde ustalarımızın yaratıcı düşüncelerinden marifetli ellerine yansıyarak hayat bulan camdan eserlere ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Turistlerin yoğun ilgileri ile karşılaşan camdan eserler bu sayede tüm dünyaya yayılmakta ve referans yoluyla ustaların hem tanınırlılığı hem sanatları gün yüzüne çıkmaktadır. Uzun zamandır İç Anadoluda ve kıyı kesimlerde üretilen camdan eserler ile yerli halk yerli ve yabancı turistlere ürettikleri camdan eserleri satarak hem sanatlarını icra etmiş oluyor hemde geçimlerini sağlıyorlar.

Bugün Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi belediyenin sanata ve sanatçıya verdiği değeri bir kez daha görmüş oluyoruz. 2007 yılında ziyaretçilerine açılan müzede birbirinden değerli ender eserler yer almaktadır. Ustaların eserlerinin yaparken görmek isteyenler için ayrıca yerler bulunmaktadır. Bu alanlarda oturduğunuz yerden eserlerin yapılışını izlemeniz mümkündür. Şimdi sizlere sevdikleriniz ve kendiniz için alabileceğiniz bazı örnek camdan eserler sunmak istiyorum.

Görmüş olduğunuz eserler sizleri ve sevdiklerinizi bulunduğu bölgede ve dükkanlarda beklemektedir. Ben genel olarak seçmiş olduğumu bu eserleri sizlerle paylaşmak istedim. Böylece ne tür eserlerin üretilip nasıl amaçlarda kullanılabileceğinizi göstermek istemiştim. Sevgili kadınlar özellikle sizler için seçmiş olduğum bu konudan aslında erkeklerde faydalanabilir. Sonuç olarak büyük bir hedef kitlesi bayan ve gençler olan camdan eserlerin üretiminde hatırı sayılır noktada baylara da hitap edilmektedir. Geçmişte gündelik yaşamdaki kullanım alanları göz önünde buludurulurulan camdan eserler bugün ağırlıklı olarak süs ve takı türünde üretilmektedir. Günümüzdeki üretim alanının süs ve takıya odaklı olmasının sebebi olarak yerli ve yabancı turistlerin taleplerinin bu yönde olması doğrultusunda üretimin de bu alana yöneldiğini görmekteyiz. Son olarak belirtmek isterim ki berrak ve şık tasarımlarıyla bayanların ve bayların asla vazgeçmek istemeyecekleri bu moda varlığını zaman geçsede sürdürmeye devam edecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.