Kadın Moda

Kendi Deterjanını Kendin Yap

Kendi Deterjanını Kendin Yap

Siz hala kendi deterjanını yapamayanlardan mısınız yoksa? Evet bu soruyu gayet açık ve net sormak istiyorum. Çünkü basit, ekonomik ve daha sağlıklı olarak kendi temizleyicinizi evinizde elde etme imkânını, neden kullanmadığınızı bilmek istiyorum. Galiba bunu lafta değil avantajlarıyla anlatmak ve sonra tarifleri vermek daha doğru olacaktır.
Öncelikle sağlık konusuna hızla giriş yaparız. Birçok deterjanlar herkesin bildiği gibi çevreye zarar verebiliyor ve kanserojen madde içerebiliyor. Bu tür olmayanları da var elbette ama kokusu astım vb. hastalığı olan kişileri rahatsız edebiliyor. En önemli noktalardan biri de Türkiye’de sular genel olarak çok kireçli olduğu için suda tam çözünmüyorlar. Siz çözündüğünü sanıyorsunuz ama tamamen yanılıyorsunuz. Bunu basit bir deneyle size kanıtlayabilirim. Küçük bir havlunuzu içmeye kullandığınız kireçsiz suyunuza bastırıp 30 dakika beklettin. Ardından da havluyu sıkın. Suyun köpürdüğünü göreceksiniz. Yani bu şu demek oluyor.

Deterjanlar kıyafetlerimizde kalıyor ve biz onları vücudumuzda taşıyoruz. Doğal olarak yan etkilerine de maruz kalıyoruz. Maliyetine gelince ucuzu, pahalısı, bütçene uygunu vardır tabii ki. Bununla birlikte şunu unutmayalım ki ne kadar ucuzsa o kadar risk içerir. Bir de çoğu kişinin gözden kaçırdığı bir nokta var. Evde aslında doğal yüzey aktif malzemelerimizi (yani deterjanlarımız) üretebilecek her şeye sahibiz. Bu konuda çok fazla şey denediğimi ve en verimli olanları paylaştığımı da bilmenizi isterim.
Her evin ihtiyacı Çamaşır Deterjanı tarifi benim favorim. Daha öncede belirttiğim gibi farklı tarifler denedim. Bu tarif hepsinin önüne geçti. Hatta şöyle bir iddiam olacak. Normal hazır deterjanlarınızdan bile daha fazla verim alabileceğiniz içeriği paylaşıyorum.
Çamaşır Deterjanı
• 1 Su Bardağı Karbonat
• 1 Su Bardağı Çamaşır Sodası
• Yarım Su Bardağı Limon Tuzu
• Yarım Su Bardağı Kaya Tuzu
• Yarım Su Bardağı Doğal Sabun Rendesi

İsterseniz bu oranları 2-3 katına çıkarabilirsiniz. İlk deneme için bu değerler yeterlidir. Biz 4 kişilik bir ailede 2 katı şeklinde hazırlıyoruz. Yıkama için yarım kahve fincanı kullanımı işinizi görecektir. Bu karışımı kullanırken ekstra kireç sökücü vb şeyler kullanmanıza gerek yok. Yumuşatıcı olarak aşağıdaki karışımı ekleyebilirsiniz.

Yumuşatıcı
• 1 bardak su
• 1 çorba kaşığı karbonat
• 1 kahve fincanı elma sirkesi (yumuşatmak için)

Bu karışımdan 2 yemek kaşığı kullanmanız yeterlidir. Sirkenin kokusunu sizi endişelendirmesin. Kuruyunca bu koku kalmıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.