Kadın Moda

Kahve Çeşitleri

23.08.2017
1.091
Kahve Çeşitleri

Kahve denen güzel iksiri hayatımıza içine alalı uzun yıllar olmasına rağmen Türk Kahvesi dışındaki kahve türleriyle ilgili kültürümüzün olmadığı bilinen genel bir gerçek. Son 10 yıldır diğer çeşitlerine de ilgimiz hızla arttı. Fakat şu an hala nitelikli kahveyi ayırt edebilecek damak tadımız oluşmadı. Bunun için geçirmemiz gereken uzun bir süreç var gibi görünüyor. Ben bir kahve uzmanı değilim, sadece kahveyi çok seven ve tüken biriyim. Benim gibi birçok insanın hayatına etkisi giderek arttığı için kahve çeşitleri kadar sağlığımıza olumlu veya olumsuz etkilerinden de bahsetmemiz gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak kahve çeşitlerinden başlayabiliriz. Herkesin evinde yer alan Türk Kahvesinin içimi çok güzel, falı da ayrı bir keyiflidir. Son zamanlarda makinelerde de yapılan Türk Kahvesi daha pratik ve hızlı olmaktadır. Bununla birlikte zamandan kazandıran makinelerin kahve lezzetinden çalabilme ihtimali vardır. Çünkü aslında Türk Kahvesi bakır cezvede ve közde yapılmalıdır. İçini çekerek, yavaş yavaş pişirilmelidir. Kendi içinde basit bir matematiği bile vardır. Mesela kahve, suyun üzerine eklenmelidir ki daha çok köpürsün. Ayrıca karıştırmak için tahta kaşık kullanılmalı ve mümkünse bir kere karıştırıldıktan sonra bir daha karıştırmamalı. Bakır cezve yerine porselen fincanlarda da yapılabilir. Şu ana kadar çok farklı yerde Türk Kahvesi içtim. Tiryakisi olarak söyleyebileceğim şu ki; yolunuz İzmir’e düşerse ilk yapmanız gereken şeylerden biri Kızlarağası Hanı’na uğrayıp damla sakızlı Türk Kahvesi içmek olmalı. Kahve çeşitlerini ayrıntılandıracak olursak makine kahveler ve demleme kahveler diyebileceğimiz çeşitleri de göz ardı edemeyiz. Espresso tüm makine kahvelerinin başlangıcıdır diyebiliriz.

Kahve, makinesinden yüksek sıcaklık ve belli basınçta süzülerek 25-30 ml civarında bardağa dökülür. Bu birim shot’tır. Americano ise bir shot üzerine 470 ml sıcak su eklenmesiyle hazırlanır. Espresso türleri arasında en az tercih edilenlerden biri Lungo’dur ve 3 shot espresso üzerine sıcak su eklenerek hazırlanır. Espressoya süt ilave edilerek hazırlanan cappuccino, latte, macchiato vb. fazlasıyla çeşitleri bulunmaktadır.

Ana maddesi her zaman espressodur ve bütün diğer makine kahveleri onun farklı formlarından elde edilir. Demleme kahvesi olarak adlandırılan çeşitlerden en çok duyduğumuz ve evlerimizde kullandığımız filtre kahvedir. French press ve moka potla kullanımı yaygındır. Ayrıca yaklaşık 1 gün boyunca demlenmiş cold brew olarak adlandırılan soğuk kahve çeşidine de yavaş yavaş talep artmaktadır. Kahve tüketiminin artışıyla sağlığa yararları ve zararları tartışması daha farklı boyutlara ulaştı. Eskiden daha çok zararlı olarak düşündüğümüz kahvenin araştırmalar sonucu yararları da ortaya çıkmaya başladı. Galiba güncel ve doğru bilgi kavramın önemi bu durumlarda daha iyi anlaşılıyor. İşte en güncel ve doğru bilgiler eşiğinde şunları söyleyebiliriz ki sağlıklı bir yetişkin günde kilosu başına 5mg kafeini tolere edebiliyor. Bu miktar yaklaşık 300 mg kafeine denk düşüyor. Malum her şeyin fazlası zararlı, o yüzden bu kafein miktarını aşmadığınız sürece keyifle kahve içmeye devam etmenizde bir sakınca görülmüyor. Özel bir hastalığınız, mide rahatsızlığınız, kansızlık vb. bir durumunuz varsa elbette doktorunuza danışmanız daha faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.