İç Mekanda Renk Kullanımı

  • 05 Kasım 2019
  • İç Mekanda Renk Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 1.736 kez görüntülendi.
İç Mekanda Renk Kullanımı

Yaşam alanlarımızı tasarlarken pek çok kaleme dikkat ederiz. Seçtiğimiz renkler, dokular, mobilyalar, aksesuarlar aslında bizim içselliğimizin birer yansımasıdır. Bizler fark etmesek de renkler, hayatımızın belki de en büyük yönlendiricileri.. Fast food markalarının kırmızı koltuklarını, indirim etiketlerinin turuncu renklerini, sarı taksileri, bitkisel sağlık ürünlerinin yeşil ambalajlarını hepimiz fark etmemize rağmen bilinçaltımıza verilen mesajın farkında mıyız? Kırmızının iştahımızı kabartırken, turuncunun bize empoze ettiği dinamizm ve coşku, sarı renginin dikkatimizi çekmesi, yeşilin hissettirdiği tazelik ve doğallık gibi. Renkler hayatımızı bu kadar etkilerken, yaşam alanlarımızın tasarımında, renk ve donatı seçimlerinde bu gücü doğru şekilde kullanmalıyız. Özellikle iç mekan renk seçimlerinde bir fon renk belirlenmeli ve sabit-haraketli mobilyalar, aksesuar ve diğer donatılar bu fona uygun olarak sistemli seçilmelidir. Belirlediğiniz konsepte göre etkin renkleri seçtiğiniz duvarlarda, tavanlarda, kiriş ve kolon kontürlerinde ya da bunların her birinin belirlediğiniz belli kısımda parçalarında bölünmüş olarak uygulayabilirsiniz.

Örnek verecek olursak; 2019 sezonunun favori fon rengini Polisan’da ‘Marjinal Gri’ (Cİ-7602) adıyla bulmanız mümkün. Yarı mat ya da mat bazlar, düzgün yüzeylerde uygulamanın daha kusursuz gözükmesine neden olacaktır. Belirlediğiniz fon rengi ile birlikte kontrast oluşturacak koyu bir başka renk daha belirleyiniz. Belirleyeceğiniz bu etkin renk mekanınızı monotonluktan kurtaracaktır. Önerim; yine 2019’un favorisi ‘Antrasit’ (RAL 7016). Bunlara ek olarak mekanınıza ferah bir etki katmalı ve kapı, süpürgelik seçimlerinizi mat beyaz yüzeyli ürünlerden yana yapmalısınız. Özellikle 10-12cm yükseklikte (beğenenler için daha yüksekte olabilir) süpürgelik kullanımıyla şık bir detay oluşturabilirsiniz. Sergilemekten zevk aldığınız aksesuarlarınız veya dikkat çekmek istediğiniz dekorlarınızı koyu renkli yüzey önünde konumlandırarak şekil zemin algısı yaratabilir ve bu ürünlerin öne çıkmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Alternatif koyu renk önerisi olarak; Steel Blue (RAL-5011), Ocean Blue (RAL-5020), Spices Blue (RAL-5004), Vogue Green (SW-0065), Secret Garden ( SW-6181), Rosemary (SW-6187).

Yaşam alanlarımızda kullanacağımız koyu renkler için daha cesur adımlar atmalı, bu uygulamanın monotonluktan kurtulmak adına yapıldığı bilinciyle, her yüzeyde uygulamak yerine odak yüzeylerde veya bölümlendirilmiş, parçalanmış şekilde yüzeylerde kullanmalısınız. Televizyon ünitesi, yemek alanları, sergileme ve vitrin kısımları bu uygulama için uygun alanları oluşturur. İkili duvar rengi uygulaması doğru dokunuşlarla (bu noktada profesyonel bir destek alarak iç mimarlardan yararlanmanızı tavsiye ederim) uygulandığında sadece yaşam alanında değil, çocuk ve çalışma odalarında, banyo ve mutfaklarda, yatak odalarında da zevkli yüzeyler oluşturabilirsiniz. Standart ‘ev’ kalıbını yıkarak sizi yansıtacak, tarzınıza uygun, kişiselleştirmiş bir mekan oluşturabilirsiniz.