Kadın Moda

El İşlemeli Kotlar

20.08.2017
1.360
El İşlemeli Kotlar

Gün geçtikçe her şey değişiyor, teknoloji, sağlık kavramı, güzellik hakkında fikirlerimiz ve tabii ki moda. Moda bazen kendini tekrar ediyor, bazen yeniliyor. En sevdiğim yanı ise yenilerken hayatımızın içinde kullanmayı unuttuğumuz güzellikleri kendine dâhil ettiği zamanlar. İşte bu şartlar oluştuğunda mükemmel tasarımlar ortaya çıkıyor. Bugün böyle mükemmel tasarımlardan bahsedelim istedim. Herkesin kendine göre bir moda anlayışı var elbette. Fakat inanıyorum ki, bahsedeceğim tasarımları beğenmeyecek bayan bulamayacaksınız. Peki, bu kadar bayılarak anlattığım tasarımlar neler? Herkesin beğenebileceği konusunda iddialı olduğuma göre günlük hayatımızda da yeri olan bir şey olmalı değil mi? O zaman her bayanın dolabından eksik etmediği kot pantolonlar, kot montlar ve etekler üzerine el işlemlerinden bahsedeceğimizi söylesem, galiba kalbinizi çalarım. Üstelik evde uygulayabileceğiniz küçük tüyolar da vereceğim. Kotlar üzerine olan el işlemelerini kendi içinde üçe ayırabiliriz. Bunlar boncuk ve taş işlemeler, dikiş işlemeler ve dantel işlemeler. Ben en çok bu tasarımlarla karşılaştım. Her biri de birbirinden güzeldi. Uygulaması en basit olan ise boncuk-taş işlemeler.

O yüzden ilk olarak biraz basitten başlamak lazım. Boncuk-Taş İşlemler: Her türlü kotun üzerine uygulayabileceğiniz bu çalışmada, eğer uygulamayı bütüne yapacaksanız işiniz biraz zorlaşıyor. Daha önce hiç böyle bir uygulama yapmadıysanız kot pantolon paçalarının veya kont mont kollarının katlanabilir bölgelerinden başlamayı önerebilirim. Böyle bir örnek resimlerde de görebilirsiniz. Buraya yapıştırmalı boncuklar alabilirsiniz ama yıkanınca çıkabilir. İğne oturtmalı taşlarla (broş gibi, farkı arkası katlanabilir oluyor) deneyebilirsiniz ama arka kısımlarını doğru şekilde kapatmazsanız bileklerinize batabilir. Eğer garanticiyseniz taşları, boncukları, düğmeleri vb. dikebilirsiniz. Sizin için hangi yöntem daha uygunsa onu seçebilirsiniz.

Dikiş İşlemeler: Adını okuyunca belki biraz zor gelebilir. Dikişle işleme yapmak maharet işidir çünkü. Biz burada basit dikiş işlemelerinden bahsedeceğiz. Mesela kotlarınızın cep kenarlarına küçük kalpler yapabilirsiniz. Böyle basit bir uygulamayı önce kumaşta deneyebilir, daha sonra kotunuza geçebilirsiniz. Kumaş üzerinde A,B,C paralel noktaları belirleyip kalp işlemelerinizi kaydırmadan uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili örnekleri resimlerimizde bulabilirsiniz. Gerisi sizin el maharetinize kalmış. Çok güzel işlemeler de var. Cesareti olan bu işlemeleri de yapabilir. Dantel İşlemeler: Benim favorim bu tür tasarımlar aslında. Herkesin evinde önceden işlenmiş danteller vardır. O zaman bayanlar haydi başlayın çalışmalara. Hayal etmek serbest. İsterseniz tülün üzerine dikip çalışın, isterseniz direkt kotlarınıza uygulayın. Bu tür örnekleri inceleyip yaparsanız daha güzel çalışmalar çıkartabilirsiniz. Evde hazır danteliniz yoksa işiniz biraz zor. Daha çok zaman ve özveriye ihtiyacınız olacak.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.