Dekorda Gelenekselcilikten Modernizme Geçiş

  • 10 Eylül 2019
  • Dekorda Gelenekselcilikten Modernizme Geçiş için yorumlar kapalı
  • 2.043 kez görüntülendi.
Dekorda Gelenekselcilikten Modernizme Geçiş

Kadınlarda bitmek bilmeyen düzen, mükemmelliyetçilik, temiz, titizlik yarışı asırlardır aralarında sürmektedir. Peki bu düzen yarışı sadece kıyafet, sosyal ve gündelik hayatlarındakilerle mi sınırlı? Tabiikide hayır dediğinizi duyar gibiyim. Düzen biz kadınların erkeklere oranla daha çok dikkat ettiğimiz noktalardan birisidir.Hele de evlerimizde söz konusu başkalarıyla oturup vakit geçireceğimiz alanlar olduğunda daha bir dikkat ederiz. Çünkü bu alanlar evin vitrini, diğer bir deyişle gösteriş alanıdır. Düzen ve tertiplerini salonlarıyla birbirlerine sergileme olanağına sahip olan annelerimiz eskiden bunu iyice abartarak “Misafir Odası” olarak da salonları adlandırır, misafir gelmediği zamanlarda çocuklarını o odanın eşiğinden içeri girmelerine müsaade etmez çocuklarının doya doya salonda oynamasındansa gösteriş savaşını ön planda tutarlardı.Peki bu kadar değerli salaonlarda neler vardı? Dantelli zigonlar,değerli vazolar, halılar, ağaçlar, avizeler, mutlaka korunması gereken değerli nesneler ( bunlar yerine göre biblo,vitrin,gösterişli yapay çiçekler, duvarlarda mutlaka bulunan resimler veya saatler olarak çeşitlilik gösterirlerdi.) Peki bu salonlarda eksik olan neydi: çocukların rahatça ve özgürce oyanayabilmeleri, korkmadan anneleriyle iletişim kurmaları, bir şey hep unutuldu bu yıllarda vazo yapışır geri düzelir ama geçen zaman toparlanıp yapışmaz ve eski halini almazdı.

Dönemin kadınları o kadar bencil ve korumacı olmuşlardı ki konu salonları olunca artık en ufak bir şey kırılsa çocuklarını ve eşlerini farkında olmadan kırabilme noktasına gelmişlerdi. Gerçekten dört duvarlık bir salon aileden bu kadar değerlimiydi? Sevgili hanımlar bugün halen bu korumacı ve bencil ruh bizlere hakimdir. Yılların verdiği tecrübeleri bugünkü gelinlerine ve kızlarına üstünlük olarak gören bazı kadınlar bu üstünlüklerini dekorlarında yansıtıyorlar. Zamana kendi aralarında başlattıkları üstünlük yarışı ile ayak uyduran annelerimiz geleneksel anlayışlarını bir kenara bırakarak günümüzün modern anneleriyle yarış haline girmişlerdir. Girdikleri bu yarışta bazı alışkanlaıklarını farklı şekillerde sürdürmeye devam etmektelerdir.

Mesela nedir bu farklılaşan geleneksel alışkanlıklar. Eskiden çini ya da porselen kullanıyorsa bugün cam veyahut gümüş kullanıyorlar. Bu vermiş olduğum örnek dışında, eskiden vitrinlerinde takımlarını sergileyen anne figürü bugün daha sade şık tv konsollarıyla karşımıza çıkmaktadır. Eskiden gösteriş,kullanım kolaylığı arayan anneler şimdilerde sanki gelin ve kızlarıyla yarışır gibi dekorda ve mobilyalarda başta da söylediğim gibi sadelikten yana olmuşlar ve gösterişlikten uzaklaşmaya başlamışlardır. Zaman geleneksel çinileri, baklava desenlerini, gümüşleri,porselenleri salonlardan azaltmış hatta yok olma noktasına getirmiş ve yerine daha doğal ahşap veya metalik nesnelerle donanmış alışık olmadığımız bir salon dekoru anlayışını bizlere sunmuştur.